а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печалбар

мн. печалбари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8115
Човек што ја напуштил татковината за подобар живот во туѓина.
Англиски: migrant Албански: mërgimtar, kurbetçi
Примери:
Најмногу печалбари сретнав во Америка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК