а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печалбарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Работа во туѓина.
Албански: kurbet
Примери:
Со парите заработени од печалбарството изградив куќа.
2. Живот во туѓина.
Албански: kurbet
Примери:
Македонското печалбарството во Австралија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи