а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пет-шестмина

пет-шестемина
Вид збор: Број
Неопределено колку, петмина или шестмина.
Изведенки
1. пет-шестина бр.
2. пет-шеснаесет бр.
(15-16)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи