а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петунија

мн. петунии
Вид збор: Именка, женски род
Декоративно растение со конусовидни цветови во различни бои.
Латински: Petunia Англиски: petunia
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи