а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петтоодделенец

мн. петтоодделенци
Вид збор: Именка, машки род
Ученик во петто одделение.
Употреба: Образование
Изведенки
петтоодделенка ж.
мн. петтоодделенки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи