а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петнаесет

Вид збор: Број
Број и количество 15.
Англиски: fifteen
Употреба: Математика
Примери:
Петнаесет денари.
Петнаесетте денари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи