а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петнаесетдневен

петнаесетдневна
Вид збор: Придавка
1. Што трае петнаесет дни.
Примери:
Петнаесетдневен семинар.
2. Што се појавува на секои петнаесет дни.
Примери:
Петнаесетдневен весник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи