а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петмесечен

петмесечна
Вид збор: Придавка
1. Што е на возраст пет месеци.
Примери:
Петмесечно бебе.
2. Што трае, опфаќа пет месеци.
Примери:
Петмесечен извештај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи