а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песјак

мн. песјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46336
1. кучешки заб
Англиски: eyetooth Албански: dhëmb i syrit
Употреба: Анатомија
2. крвник
Англиски: butcher Албански: gjakatar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Песјак еден!
3. издржлив, упорен човек
Албански: njeri i qëndrueshëm
Употреба: Преносно значење