а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пестицид

мн. пестициди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32483
Хемиско средство што се користи за заштита на растенијата од болести, штетници и плевели.
Англиски: pesticide
Употреба: Екологија , Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК