а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песочник

мн. песочници
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид камен со песочни зрна.
Англиски: sandstone Албански: gur ranor
Употреба: Архитектура и градба , Геологија
Примери:
Слој од песочник.
2. песочен саат
Англиски: hour glass Албански: orë rëre