а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песочина

мн. песочини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39006
Песокливо место.
Употреба: Екологија
Примери:
Песочини од сувото корито на реката.