а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песнопоен

песнопојниот
Вид збор: Придавка
1. Што знае да пее многу песни и што пее многу убаво.
2. Што има песнопојна традиција.
Примери:
песнопоен народ
Изведенки
песнопојност ж.