а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пескар

мн. пескари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што вади и продава песок.
Албански: zallëxhi
Употреба: Архаизам , Економија
2. Работник кој со помош на млаз песок мазни или обликува некоја површина.
Албански: zallëxhi
Употреба: Архитектура и градба