а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песи

песја
Вид збор: Придавка
Што е од пес.
Англиски: dog's
Примери:
Песи нокти!
(бот.) Песи дрен (Cornus ѕаnguinеа)