а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песимизам

(едн.) песимизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18181
1. Во филозофијата - поглед проникнат од безнадежност, неверување во иднина.
Англиски: pessimism Албански: pesimizëm
Употреба: Филозофија
2. Склоност да се гледа се во мрачни бои.
Англиски: pessimism Албански: pesimizëm