а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перјаница

мн. перјаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24249
Украс од перје на капа, шапка, шлем и сл.
Англиски: plumage
Примери:
индијанска перјаница
црвена перјаница