а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перша

мн. перши
Вид збор: Именка, женски род
Зимна сорта на јаболка.
Англиски: apple Албански: lloj molle dimërore
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор