а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перчин

перчинот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43377
1. Кај маж - плетенка коса од врвот на темето.
Англиски: plait Турски: perçin Албански: gërshetë
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) И растури перчин по рамена.
(разг.) Го држи за перчин.
2. Свила во пченка.