а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перче

мн. перчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Перче во коса.
Албански: gërshetë
2. перчин
Албански: kaçul, perçe
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи