а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перцепција

мн. перцепции
Вид збор: Именка, женски род
Во психологијата - непосредно примање впечатоци од стварноста.
Англиски: perception
Примери:
првична перцепција
моќ на перцепција
Изведенки
перцепциски прид.
перцепцискиот
Пример: перцепциски способности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи