а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перформанса

мн. перформанси
Вид збор: Именка, женски род
1. Визуелно дело во кое доаѓа до израз активноста на уметникот.
Англиски: performance Албански: performansë
Употреба: Уметност
2. (во мн.) карактеристика на машина
Англиски: performance Албански: performansë
Употреба: Технологија
Примери:
Перформансите на автомобилот.
Изведенки
перформанс м.
мн. перформанси
Пример: музичко-театарски перформанс
FlexiMac
 менување на македонски глаголи