а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфорира

перфорираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
продупчува, дупчи
Англиски: perforate
Примери:
Марките се перфорирани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи