а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфорација

мн. перфорации
Вид збор: Именка, женски род
1. Пробивање, правење дупчиња.
Англиски: perforation Албански: perforim, vrimosje
2. Резултатот од дупчењето.
Англиски: hole Албански: vrimë, perforim
3. Пробивање, на пример на стомакот.
Англиски: perforation Албански: perforim, shpuarje
Употреба: Медицина