а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфиден

перфидни
Вид збор: Придавка
Што крие, таи злонамерност, таен, скришен.
Англиски: perfidious
Примери:
перфидна замисла
FlexiMac
 менување на македонски глаголи