а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфекција

(едн.) перфекцијата
Вид збор: Именка, женски род
беспрекорност, совршенство
Англиски: perfection
Примери:
Физичка перфекција.
Поетот е во вечна потрага по перфекција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи