а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфекционира

перфекционираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи да биде перфектен.
Англиски: perfect
Примери:
Долгата власт ги перфекционира методите на владеење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи