а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфекционизам

(едн.) перфекционизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Сфаќање за религиозното и моралното совршенство.
Англиски: perfectionism
Употреба: Филозофија
2. состојба на совршенство
Англиски: perfectionism
FlexiMac
 менување на македонски глаголи