а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перуника

мн. перуники
Вид збор: Именка, женски род
Многугодишно украсно растение со големи сабјести листови и крупни цветови.
Латински: Iris germanica Англиски: iris Албански: shpatore
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи