а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перспективен

перспективни
Вид збор: Придавка
Ранг: 26898
1. Што се однесува до перспектива.
Англиски: perspective
Примери:
перспективен изглед
2. Што го зима предвид идниот развиток.
Англиски: prospective
Употреба: Преносно значење
Примери:
перспективен план
перспективен развој
3. Што има добри услови за развој.
Англиски: promising
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е перспективен студент.