а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персонифицира

пресонифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изрази, претстави, нешто апстрактно со одреден лик, како живо суштество.
Англиски: personify
Изведенки
персонифицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи