а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персонализира

персонализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави или стане персонален.
Англиски: personalize
Примери:
Кога општеството запаѓа во неволи, си ја мие совеста, персонализирајќи ја вината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи