а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перпетуум

Вид збор: Именка, машки род
постојано, вечно
Англиски: perpetuum
Употреба: Книжевен збор
Изрази
Перпетуум мобиле - „вечен мотор“, вечно движење
Изведенки
перпетуум ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи