а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перла

мн. перли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23076
1. бисер
Англиски: pearl Албански: perlë, margaritar
Примери:
Зрно бисер.
2. Нешто единствено; најдобар ообразец на нешто.
Англиски: pearl Албански: perlë, diç e veçant
Употреба: Иронично , Преносно значење