а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перкусија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Чукање на болниот со прст или чеканче - за утврдување на состојбата на внатрешните органи, според карактерот на звукот.
Англиски: percussion Албански: perkusion
Употреба: Медицина
2. Удиралки за џез оркестар.
Англиски: percussion Албански: perkusion
Употреба: Музика и танц