а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перисталтика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Контракција и релаксација на цревните мускули со што се транспортира храната низ дигестивниот тракт.
Англиски: peristalsis
Употреба: Медицина