а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перипетија

мн. перипетии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19601
(обично мн.) Ненадејни компликации, неочекувани заплети, промени во животот на некого.
Англиски: complication Албански: peripeti, ndërlikim