а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

периодичен

периодична
Вид збор: Придавка
1. Што се повторуваат определени периоди, закономерно.
Англиски: periodic
Примери:
Периодични кризи.
Периодичниот систем на елементите.
2. За печатно издание - што излегува во определен период.
Англиски: periodical
Примери:
периодичен печат
Периодично издание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи