а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10540
1. прање
Англиски: washing Албански: larje
Примери:
Сапун за перење.
2. тепање
Англиски: beating Албански: rrahje
Употреба: Дијалектен збор , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК