а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеперужен

пеперужна
Вид збор: Придавка
1. Во врска со пеперуга.
Албански: fluture
Употреба: Зоологија , Ретко
Примери:
Пеперужни крилја.
2. Што прилега на пеперуга.
Албански: fluture
Употреба: Ботаника
Примери:
Пеперужни растенија (Papilionaceae).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи