а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пени

пенат; пенел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16557
1. (преод.) Прави нешто да стане пена, да се покрие со пена.
Англиски: foam Албански: shkumoj
Примери:
Мајката му ги пенеше рацете на детето со сапун.
2. (непреод.) Станува пена, пушта пена, се покрива со пена.
Англиски: foam Албански: shkumoj
Примери:
Виното пени.
3. (се пени) беснее, дивее
Англиски: foam Албански: shkumon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се пени од јад (бес).
4. (се пени) се клешти
Англиски: grimace Албански: shkumon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што ми се пениш?
Пијаниот се пенеше.