а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пелинов

пелинови
Вид збор: Придавка
Што содржи пелин, што е направено од пелин.
Примери:
Пелиново вино.
Пелинова вода.