а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеленица

пеленичка
Вид збор: Именка, женски род
пелена
Англиски: diaper
Употреба: Хипокористика
Изведенки
1. пеленичка ж.
хип.
2. пеленче ср.
хип.