а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пелена

мн. пелени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5334
Парче памучна ткаенина кое служи за повивање на бебе.
Англиски: diaper
Употреба: Разговорно
Примери:
Дете во пелени.
(разг.) Уште од пелени го знае.
Изведенки
пеленче ср.
мн. пеленчиња
дем. и хип.