а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пексимид

мн. пексимиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25743
двапати печен леб
Англиски: rusk Турски: peksimet Албански: peksimadhe
Употреба: Гастрономија
Примери:
Веке со недели сум на пексимид и планински чај.