а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пекол

(едн.) пеколот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2118
1. ад, вечна мака
Англиски: hell Албански: ferr, xhehnem
Употреба: Религија
Примери:
рајот и пеколот
2. Неподносливо место; неподнослива положба; неподнослива состојба.
Англиски: hell Албански: ferr, skëterrë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таму не се живее, пекол е.
Пекол ми е во душата.
(разг.) Пекол да му биде!