а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеколски

пеколска
Вид збор: Придавка
Ранг: 39992
1. Во врска со пеколот.
Англиски: infernal
Примери:
Пеколски врати.
2. ужасен, неиздржлив
Англиски: awful
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пеколски маки.