а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пекмез

мн. пекмези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18000
Густо сварено слатко овошје.
Англиски: syrup Турски: pekmez Албански: pakmez
Употреба: Гастрономија
Примери:
пекмез од сливи
пита со пекмез