а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педигре

мн. педигреа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16028
1. Документ што содржи податоци за потеклото и расата на животни.
Англиски: pedigree Албански: pedigre
Употреба: Административен термин
2. Углед, реноме, репутација на основа на потекло.
Англиски: reputation Албански: reputacion, renome
Употреба: Преносно значење
Примери:
Човек со добро педигре.