а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педесет

педесетте
Вид збор: Број
Број и количество 50.
Англиски: fifty
Употреба: Математика
Примери:
двесте и педесет
педесет насто/отсто
педесет и пет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи